Gniazdo bocianie w nowym blasku

Gniazdo bociana białego w Mierzynie, zostało przed nowym sezonem lęgowym podane gruntownej modernizacji. Ta informacja ucieszy z pewnością nie tylko miłośników przyrody, ale też i pracowników oraz klientów warsztatu samochodowego przy ulicy Weleckiej, na którego to kominie znajduje się gniazdo będące z roku na rok w coraz gorszym stanie.

Ciągłe rozbudowywanie gniazda przez ptasią rodzinę doprowadziło do sytuacji, że konstrukcja stanowić zaczęła realne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko ptaków, ale też osób na co dzień korzystających z nieruchomości. Chcąc zapobiec zniszczeniu gniazda i zatrzymać bocianią parę w Mierzynie, Gmina Dobra zleciła wykonanie gruntownej naprawy gniazda. Prace polegające na przygotowaniu i montażu specjalnej platformy na gniazdo przeprowadziła Firma Handlowo-Usługowa Michał Sokołowski, której siedziba znajduje się w Wołczkowie. Podkreślić należy, że do budowy wieńca i wyściółki nowego gniazda wykorzystano budulec pochodzący z rozebranego bocianiego siedliska. Wartość wszystkich prac wyniosła 3942 zł.

Za oknami wprawdzie jeszcze bardzo zimowo, ale coraz dłuższe dni zwiastują rychłe nadejście wiosny. Jednym z jej pierwszych symptomów, jak co roku będzie przylot ptaków z odległych, ciepłych krajów. Swoją wielokilometrową wędrówkę rozpoczęły już bociany, z których wiele co roku osiedla się na terenie gminy Dobra. Na bocianią parę, która upodobała sobie gniazdo znajdujące się na kominie jednego z budynków usługowych przy ul. Weleckiej w Mierzynie, czeka spora niespodzianka.

Gniazdo w życiu bocianów pełni niezwykle ważną rolę. Jest to miejsce spotkania się partnerów na początku okresu lęgowego, kojarzenia się par, lęgu i wychowu młodych, a także czynnik łączący parę ptaków na cały sezon. Bociany kopulują tylko na gnieździe, co w przypadku innych gatunków ptaków jest raczej rzadkością. Te same gniazda są użytkowane przez wiele lat i wiele bocianich pokoleń. Znane są w Polsce gniazda o udokumentowanej ponad 100-letniej historii.

Teraz, pozostaje tylko czekać na przylot bocianów do Mierzyna i ściskać kciuki, aby nowe gniazdo spodobało się jego lokatorom.

Źródło: Przemysław Szymański, Bocianopedia.pl

Leave a Response