Nastąpił przełom w sprawie zachodniej obwodnicy Szczecina

Ze strony rządu zapewnione zostały środki w wysokości 8,5 miliona złotych na badania geologiczne zachodniej obwodnicy Szczecina, która od węzła w Kołbaskowie, przez Police i tunel w kierunku miejscowości Święta, połączy się z północnym węzłem Goleniów.

Zachodnia obwodnica Szczecina ma być sfinansowania według planu Junckera. W grę wchodzi partnerstwo publiczno-prywatne i spółka celowa. O potrzebie tej inwestycji mówi się od kilkunastu lat, ale do tej pory działo się w tej sprawie niewiele. Aktualnie podjęte działania zwiastują przełom w sprawie tej oczekiwanej przez cały region zachodniopomorski inwestycji.

– Mamy zabezpieczone środki na badania geologiczne, których wykonanie umożliwi budowę zachodniej obwodnicy Szczecina – poinformował podczas podpisania umowy na budowę drogi S3 w województwie zachodniopomorskim minister infrastruktury i budownictwa, Andrzej Adamczyk.

Region Szczeciński oczekuje tej inwestycji.

Zachodnie Obejście Szczecina to trasa długości ok. 51 km planowana w standardzie drogi ekspresowej, która ma przebiegać od istniejącej autostrady A6 w okolicach przejścia granicznego w Kołbaskowie przez Gminę Dobra, Police aż do węzła drogowego w Goleniowie omijając Szczecin od zachodu i północy.

Największym beneficjentem nowej trasy będą Zakłady Chemiczne w Policach, które obecnie do transportu swoich produktów wykorzystują port w Policach, linię kolejową Szczecin-Police-Trzebież oraz drogi wojewódzkie nr 114 i nr 115, które zapewniają połączenie z siecią dróg krajowych w Szczecinie. Zachodnie Obejście Szczecina zapewni Zakładom w Policach bezpośredni i szybki dostęp z pominięciem małych miejscowości oraz centrum Szczecina do autostrady A6 na południu, oraz do trasy S3 w kierunku Świnoujścia lub S6 w kierunku Gdańska.

Trasa będzie olbrzymim ułatwieniem dla mieszkańców miejscowości satelickich Szczecina: Mierzyna, Wołczkowa, Bezrzecza, Tanowa. Pozwoli zarówno na łatwy transport pomiędzy tymi miejscowościami, jak i dostęp do sieci dróg europejskich.

Droga zwiększy także dostępność portu lotniczego w Goleniowie. Mieszkańcy północnych dzielnic Szczecina oraz miejscowości po zachodniej stronie Zalewu Szczecińskiego po wybudowaniu ZOS będą mogli dojechać do lotniska z pominięciem śródmieścia Szczecina.

Źrodło: GminaDobra.info

Leave a Response